1.Tato hornina je rostlinného původu. Vznikla před mnoha milióny let ze stromových kapradin, přesliček a plavuní, které rostly v teplém a vlhkém prostředí pravěkých močálů a bažin. Po odumření se rostliny hromadily do vysokých vrstev. Voda a vítr na ně nanesly vrstvy dalšího materiálu. Dnes je zdrojem energie.
2.Tato hornina vznikla z původní usazené horniny. Byla PŘEMĚNĚNA účinkem vysokých teplot a tlaku. Vznikla tak hornina, která se dá dobře řezat, brousit a leštit
3.Je to pevná, tvrdá magmatická hornina. V ČR patří mezi nejrozšířenější. Je složena ze tří nerostů. První, snadno zvětrává a uvolňuje do půdy ŽIViny. Druhý nerost je převážně šedý nebo bílý. A třetí nerost má lesklé šupinky. Tato hornina se využívá především jako stavební kámen.
4.Je to žlutý, velmi vzácný, kovový nerost. V ČR se v minulosti vyskytoval v řekách Otavě a Moravě. Dnes máme v ČR podzemní zásoby tohoto nerostu na Šumavě, v okolí Prahy a Jeseníkách. Nesmíme ho však těžit, abychom neporušili životní prostředí.
5.Je to světlá usazená hornina, která je tvořena drobnými zrny převážně křemene a živce. Původně byla sypkým pískem.
6.Je to nerost, který je součástí žuly. Tvoří lesklé pružné šupinky.
7.Je to světlá usazená hornina, která tvoří krasová území. Převážně je tato hornina tvořena nerostem kalcitem. Nejrozšířenějším krasovým územím v ČR je Moravský kras.
8.Je to nejběžnější nerost. Křísneme li dvěma kusy tohoto nerostu o sebe, objeví se jiskra a zvláštní vůně.
9.Je to nerost, který je součástí žuly. Po jeho zvětrání a rozpadu slouží rostlinám k výživě.
10.Je to bílý, velmi vzácný kovový nerost. V Čechách byla významná naleziště v okolí Jihlavy a Kutné Hory. Díky němu České království velmi zbohatlo.
11.Je tmavý a kovový, přitahuje magnet.