Tereza Bílková - HV Tereza Bílková - cj 2/8

ANTONÍN DVOŘÁK

Doplň do prázdných políček správné údaje. Jako nápověda ti poslouží možnosti v roletce u každého políčka. Určitě to zvládneš. Příjemnou zábavu.
Antonín Dvořák byl jedním z nejvýznamějších hudebních skladatelů všech dob a je světově nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec.

Narodil se v blízko Kralup nad Vltavou. Jeho otec František byl . Už v dětství se projevoval jeho velký hudební talent. Uměl hrát na . V šestnácti letech studoval v Praze a hrál na violu v orchestru u . Brzy začal skládat skladby, které jeho manželka poslala a ten je předal berlínskému nakladateli. Jeho první významné dílo se nazývá a tím se proslavil po celém světě. Byl také výborným . Po smrti dcery napsal dílo , které sám dirigoval v Londýně. Tato skladba měla ohromující úspěch. Známé dílo, ve kterém využil sborového zpěvu je jedním z nejlepších vůbec. Díky jeho úspěchům získal doktorát v Praze i v Cambridge. Stal se učitelem na . S dcerou Antonína Dvořáka se oženil známý skladatel . V roce 1892 získal nabídku ředitele konzervatoře v . Váhal, ale nabídku přijal. Pobytem ve Spojených státech amerických se prohloubila jeho světová proslulost. Nakonec se vrátil do Prahy. Roku 1904 zemřel na srdeční selhání.