Slova vyjmenovaná
Po slovech vyjmenovaných a slovech k nim příbuzným píšeme vždy y/ý. Ve škole se učíme vyjmenovaná slova po b, f, l, m, p, s, v, z.
Slova spisovná a nespisovná
Při vyjadřování na veřejnosti (ve škole, na úřadech) a při psaní dopisů užíváme spisovný jazyk. Dodržujeme pravidla spisovné řeči. Při rozhovoru se spolužáky nebo v rodině se často objevují slova nespisovná.
Slova protikladná
Slova protikladná jsou slova opačného významu (tma x světlo).
Synonyma
Slova stejného nebo podobného významu (povídá // mluví).
Slova příbuzná
Slova příbuzná mají společný kořen a významově spolu souvisí (lyže, lyžařský,…)
Slova citově zabarvená
Většina slov je bez citového zabarvení (dveře, nový,..). Některá mohou být citově zabarvená, mohou být: a) lichotivá (mazlivá) – kočička, spinkat,..
b) hanlivá (psisko,…)
Předložka – předpona
Předložka je samostatné slovo. Vyslovujeme je dohromady s následujícím slovem, ale píšeme je zvlášť (z lesa).
Předložka je část slova, která se píše dohromady s kořenem (spadl).
Slova mnohoznačná
Většina slov má pouze jeden význam. Jsou to slova jednoznačná (auto). Některá slova mají významů několik. Říkáme jim slova mnohoznačná (houba).
Slova významově nadřazená a podřazená
Slova mohou být významově nadřazená a podřazená. Velký význam má toto rozdělení pro snadné uspořádání slov, věcí, lidí,… Například při rozdělování obrázků do obálek si paní učitelka napíše na obálky slova nadřazená: povolání, zelenina, ovoce,…. A do každé takové obálky si dá obrázky nebo slova, která se k tomuto nadřazenénému slovu hodí. Tyto obrázky či slova nazýváme významově podřazenými.